Mi az a jogvédelmi biztosítás?

Mi az a jogvédelmi biztosítás?

A jogvédelmi biztosítás egy Európában elterjedt biztosítási forma, bár hazánkban még nem olyan közismert, mint az egészségbiztosítás, vagy a casco. A jogvédelmi biztosítás ugyanakkor valamivel több, mint egy sima kárbiztosítás. Nem csak az ügyvédi költségeinket viselik, hanem jogi tanácsadást nyújtanak, kapcsolatot tartanak az ügyféllel, segítik a jog útvesztőiben.

Mire való és mire nem?

A jogvédelmi biztosító fizeti az ügyvédet, a kirendelt szakőrtői költségeket, a tolmács, a tanú és ügygondnoki díjakat, biztosítékot és minden mást. Mindezt egy megnevezett biztosítási összegig téríti. Ugyanakkor természetesen a jogvédelmi biztosításnak is vannak korlátai. Nem fizet ki helyettem jogos bírásgot, nem fizeti ki a velem szemben jogosan megítélt kártérítési összeget, a tartozásomat a bank felé, és ha az eljárás során rendbírságot kapok, azt sem téríti.

Rengeteg mindenre jó egy jogvédelmi biztosítás. Attól függően milyent választunk lehet munkajogi, kártérítési, büntető, fogyasztói, öröklési, sértetti vagy akár ingatlan jogvédelemről szó, vagy akár minden területről egyszerre. Ugyanakkor a jogvédelmi biztosításban is vannak kizárt kockázatok.

Az olyan nyilvánvaló kizárásokon túl, mint a háborús, polgárháborús helyzetekkel és terrorizmussal összefüggő jogviták, vannak bizonyos tőkepiaci, versenyjogi, adójogi és sportjogi területek, amikkel a jogvédelem nem foglalkozik.

Általánosságban elmondható, hogy a jogvédelem olyan helyzetekben véd minket, amikor mi vagyunk hátrányosabb helyzetben (pl. fogyasztóként, munkavállalóként, vádlottként) vagy valamilyen jogsértésnek az elszenvedői vagyunk (pl. károsultak, sértettek). Tehát jogos kárigényünk érvényesítésében, fogyasztói és munkavállalói jogaink érvényesítésében segít.

De nem képvisel minket, ha pl. jogos követelés van velünk szemben. Arra ugyanis nem lenne etikus jogvédelmet kötni, hogy éveken át kibújjunk a jogos fizetési kötelezettségünk alól. Ezen kívül kizárt az ittas vezetés, a szándékos életellenes bűncselekmények elkövetése, a spekulációs jogügyletek, befektetések, és az adóhatósági eljárások is. Etikai szempontokat is figyelembe vesznek a jogvédelemben: pl. gondatlan bűncselekmény esetén (mint a közlekedési baleset okozása) minden szükséges költséget előlegez a biztosító. Ugyanakkor szándékos bűncselekménnyel vádolnak minket, akkor a jogvédelem utólagos fedezetet nyújt, ártatlanságunk bebizonyosodása esetén.

Szögezzük le:

csodát tenni, varázsolni, időutazást végrehajtani nem lehet. Ha van egy két éve húzódó végrehajtási eljárás velünk szemben, egyetlen ügyvéd, vagy jogvédelmi biztosító sem fogja tudni elintézni, hogy visszamenjünk az időben és eltöröljük. Elévülhet, ki lehet belőle jönni valahogy, de csodát tenni nem lehet. Nem vagyunk varázslók, sem jósok. Gondoljunk csak bele, ha akkor megyünk el orvoshoz, amikor már leszáradt a fél lábunk, nem fogja tudni megmenteni.

Az alábbiakban összefoglalok pár indokot arra vonatkozóan, hogy nekem személy szerint miért van jogvédelmi biztosításom.

Kezdjük a legegyszerűbb érvvel. Egyszerűen elfogult vagy a saját jogvitádban, és nem tudsz tisztán gondolkozni. Akkor is így van, ha jogász vagy, és fel tudod mérni, mit engednek a szabályok és mit nem. Vagyis még jogászként is szükséged van egy külső, objektív szemlélőre, aki segít a csőlátásból, és a saját igazad hajszolásából kitekinteni picit. Az elfogultságon és a stresszen kívül ott van még a szakértelem is. Sokan hiszik, hogy „dehátjogászvagy” szóval minden jogterülethez értesz. Nos nem. Annak ellenére, hogy jogi szakvizsgával, és lassan évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkezem, nem értek mindenhez.

A jogvédelmi biztosítás nem csak ügyvédet ad mellém, hanem a költségeimet is megelőlegezi, és nem csak az ügyvédi költségeket.

Az ügyvéd díja csak egy dolog. Tegyük fel, hogy értek az adott jogvitámhoz, és nem zavar a stressz, tehát képviselem magam.  Sajnos egy perben nem csak az ügyvéd munkadíja kerül pénzbe, hanem ott van még az illeték, a szakértői költség és sok más előre nem látható buktató is. Nekem bármikor elfogyhat a pénzem egy perben, de ha jogvédelmem van, akkor egy biztos anyagi háttér áll mögöttem, és ha az ügyvédem netán szögre akasztaná a talárt, vagy úgy döntene, hogy nem képvisel tovább, a biztosítóm keres nekem másikat. Attól pedig, hogy elfogy a biztosító pénze, nem kell félnem, legfeljebb a biztosítási összeget kell figyelnem, de amíg az nem merül ki, addig nem lehet baj.