Tények és tévhitek: ügyvédek I.

A valóság és a tévhitek: mit gondolnak az emberek az ügyvédekről?

Aki sok amerikai filmet látott, könnyen azt hiheti, hogy az ügyvédek magas, sportos, elegáns nőcsábászok, akik éjjel-nappal dolgoznak, szarkasztikusak és mindentudók, ráadásul a tárgyalóteremben drámai jelenetek közepette mentik meg az igazságot. Bár ezek a filmes klisék szórakoztatóak, a valóság ettől igencsak eltér. Nézzük, milyen tévhitek élnek az ügyvédekről – és mi az igazság mögöttük.

1. Tévhit: A jogász és az ügyvéd ugyanazt jelenti

Nem minden jogász ügyvéd, de minden ügyvéd jogász. Jogásznak az számít, aki elvégezte a jogi egyetemet, és doktori címet szerzett. Az ügyvéd ehhez képest a jogászok egyik szakterülete, amit legalább hároméves gyakorlati idő és sikeres szakvizsga után érhetnek el. Egy ügyvéd tehát jogi képzésen túlmutató, gyakorlati tapasztalatot is szerzett, és a kamarába felvételt nyert.

2. Tévhit: Az ügyvédjelölt egy egyetemista, aki ingyen dolgozik

Az ügyvédjelölt már diplomás jogász, aki gyakorlati tapasztalatot szerez egy ügyvéd mellett. Helyzete hasonló a rezidens orvosokéhoz, akik szintén végzett orvosként dolgoznak, de még nem szakvizsgáztak. Bár az igaz, hogy a jelöltek nem keresnek kiemelkedően, az ingyenmunka már régen nem jellemző, és ha ilyet tapasztalunk, az jogellenes.

3. Tévhit: Minden ügyvéd védőügyvéd

Az ügyvédek sokféle szakterületen dolgoznak. Lehet szükség ügyvédre ingatlanügyekben, végrendeletek megírásakor, szerződések előkészítésénél vagy akár polgári és munkajogi vitákban. Büntetőügyekben az ügyvédek egy része védőként, más része a sértett képviseletében jár el. A védőügyvédek tehát csak egy speciális területet képviselnek az ügyvédi munkában.

4. Tévhit: Az ügyvédek nyomoznak és bűnügyeket oldanak meg

A filmekben látott autós üldözések, titkos bizonyítékok beszerzése és drámai tárgyalótermi jelenetek nem tartoznak az ügyvédi tevékenység körébe. Az ügyvédek jogi munkát végeznek, amely a törvények által meghatározott keretek között zajlik. Nyomozni, bizonyítékot gyűjteni a hatóságok feladata – az ügyészek például ilyen szerepet töltenek be, nem az ügyvédek.

5. Tévhit: Az ügyvéd semmiért nem felel

Bár az ügyvédek nem garantálhatják egy per megnyerését, kötelesek munkájukat szakszerűen, határidőre elvégezni. Ha például egy szerződés hibás, és az ügyvéd mulasztása okozza, felelősségre vonható. Az ügyfél érdekeit minden esetben szem előtt kell tartaniuk, és kötelesek a jogi kockázatokra figyelmeztetni őket.

6. Tévhit: Az ügyvéd mindig azonosul az ügyfelével

Az ügyvédek nem kötelesek egyetérteni ügyfeleikkel, sőt, jogszerűtlenség esetén figyelmeztetniük kell őket. Nem etikus az ügyfél hazugságát támogatni, és az ilyen magatartásért akár bírságot is kiszabhatnak. Egy jó ügyvéd mindig objektív és szakmai tanácsokat ad, a jogszabályoknak megfelelően.

A filmes sztereotípiák színesítik a jogi hivatást, de a valóság jóval árnyaltabb és szigorúan szabályozott. Az ügyvédek fontos szereplői a jogrendszernek, akik munkájukkal segítik ügyfeleik jogainak érvényesülését – a valóságban azonban sokkal kevesebb drámai fordulattal, mint ahogy azt a képernyőn látjuk.